Moet een trainer aardig zijn ....

Geschreven door Henk Doppenberg op . Geplaatst in Columns

Of de trainerscarrousel de komende weken/maanden stevig gaat draaien is nog maar de vraag. Maar toch schreef Henk Doppenberg een column over het aanstellen van een nieuwe trainer.
Henk Doppenberg
Omdat de huidige trainer bezig is aan zijn laatste seizoen, heeft de vereniging een advertentie voor een opvolger geplaatst en daar zijn nogal wat sollicitaties op gekomen. Natuurlijk kunnen  ze niet met iedereen in gesprek gaan en daarom is er op basis van salariseisen, opleiding en ervaring een eerste selectie gemaakt. Vervolgens hebben ze de trainers die volgens hen niet bij de club passen van de lijst gehaald en met de vijf overgebleven mensen zijn er inmiddels sollicitatiegesprekken gevoerd.
Vanavond zit de TC bij elkaar om te bepalen met welke trainers ze voor de tweede keer in gesprek gaan en met wie zeker niet. Over de eerste twee afvallers zijn ze het bijna meteen met elkaar eens, maar de andere drie trainers zorgen voor een nogal heftige discussie. ‘De manier hoe Gerritsma en  Lovermans over voetbal denken, spreekt mij heel erg aan en dat heb ik met Lappink veel minder. Plus dat ik hem wat communicatie betreft niet sterk vind en hij ook niet echt besluitvaardig op me over is gekomen. Wat mij betreft valt hij  dus af en nodigen we de anderen uit voor een tweede gesprek.’
‘Dat bent ik niet met je eens. Ik vind die Gerritsma en Lovermans namelijk maar arrogante mannetjes en volgens mij passen die dus echt niet hier. Dit in  tegenstelling tot Lappink. Dat is immers een toffe, gezellige vent die vast ook wel een goede trainer is. Hij heeft het bij Concordia namelijk ontzettend goed gedaan en bij Wilhelmina trouwens ook.’
‘Ik begrijp wat je bedoelt. Die Lappink is namelijk inderdaad een lolbroek. We zoeken echter geen  trainer die gezelligheid komt brengen, maar iemand die zorgt dat het team qua voetbal beter wordt. Zijn cv is trouwens lang niet zo goed als jij denkt. Bij Concordia is hij kampioen geworden, maar met een team dat veel te sterk voor de vierde klasse was. Ze zijn immers niet voor niets vijf of zes spelers kwijtgeraakt  aan twee clubs uit de derde divisie. Plus dat hij bij Wilhelmina wel twee keer tweede is geworden, maar volgens iedereen daar beide keren kampioen had moeten worden.’
‘Dat kan wel zijn, maar wat wil je dan? Zo’n eigenwijs figuur als die Gerritsma  aannemen? Ik hoop toch van niet, want die kerel heeft binnen een paar maanden ruzie met iedereen en dat lijkt me niet de bedoeling. We moeten hier iemand hebben die goed met mensen om kan gaan en niet te moeilijk doet, dus zeker geen baasje die alles naar zijn hand wil zetten.’
‘Ik ben het met Paul eens. We zijn een gemoedelijke vereniging en moeten  niet zo’n zakelijk ingesteld persoon als trainer hebben. Een  gewone, simpele jongen aard hier namelijk veel beter. Trouwens niet alleen bij de spelers, maar ook bij de supporters. Die vinden het namelijk geweldig als de trainer even  een praatje met ze komt maken en dat zie ik Lappink wel doen, maar die andere twee zeer zeker niet.’
Edward heeft zijn collega’s met een  verbaasd gezicht aan zitten kijken en is het totaal niet met hen eens.
Mannen, ik zit nog niet zo heel lang in de TC en schrik een beetje van jullie mening. Natuurlijk moeten  we geen trainer hebben waar niet normaal mee te communiceren valt en als twee trainers dezelfde capaciteiten hebben, ga ik ook voor de aardigste. Om een  mindere trainer die aardig is te verkiezen boven een goede trainer die misschien wat stugger en minder aardig is, gaat me echter veel te ver. We zijn namelijk een voetbalclub en niet één of andere personeelsvereniging. Gezelligheid en voetbal mogen wat mij betreft best voor een deel samen opgaan, maar uiteindelijk moet het voetbal belangrijker zijn dan een leuke sfeer.’‘Jij gaat dus voor een boeman als trainer?’
‘Nu overdrijf je. Ten eerste heb ik net gezegd dat ik geen trainer wil waar niet normaal mee te praten valt en ten tweede zijn Gerritsma en  Lovermans allebei geen boemannen. Akkoord, ze zijn wat minder joviaal dan Lappink, maar goede trainers met een uitstekende staat van dienst.’
Paul en Erik kijken elkaar even aan en denken blijkbaar allebei hetzelfde. Als de één begint te praten, knikt de ander namelijk stellig mee.
‘Wat denk je dat er gebeurt als we jouw mening volgen?’
‘Ik begrijp niet wat je bedoelt.’
Denk jij dat de spelersgroep goed met Gerritsma of Lovermans kan samenwerken? Ik reken er namelijk op dat er heel snel wat jongens zullen zijn die stoppen met selectievoetbal. Zeker omdat het merendeel van de groep heel graag met onze huidige man verder was gegaan en dat is immers net zo’n type als Lappink.’
Edward begint zich blijkbaar wat te irriteren, want hij gaat opeens wat harder praten.
‘Wat jij nu zegt, is precies het probleem waar onze vereniging al jaren mee kampt. Gezelligheid wordt hier namelijk al tijden veel belangrijker gevonden dan voetbal en vooral daardoor lopen de prestaties steeds verder terug. Over de trainers uit het verleden praten, heeft geen zin. De man die we nu hebben, heeft echter een veel te innige band met het merendeel van zijn spelers. Die jongens kunnen ook net doen wat ze willen, want hij stelt altijd de elf dezelfde spelers op. Of ze nu  wel of niet goed spelen en soms een hele week of langer niet trainen, ze staan er altijd in. Waarom denken jullie dat de spelers van het tweede zo ontevreden zijn?’
Paul blijkt zich eveneens wat te ergeren.
‘Als die gasten  wat te zeuren hebben, moeten ze bij ons komen. Erik en ik zitten nu vier jaar in de TC en er is nog nooit iemand bij ons geweest om over welke trainer dan ook te klagen.’
‘Zij zeggen meerdere keren met jullie gesproken te hebben, maar daarmee gestopt te zijn omdat jullie nooit iets met hun klachten hebben gedaan. Ik weet natuurlijk niet of zij gelijk hebben, maar daar gaat het me niet eens om.’
‘Waar dan wel om?’
Ik wil dat er een trainer komt die geen vriendjes heeft, op durft te treden als dat nodig is, voetbal belangrijker vindt dan gezelligheid, voldoende capaciteiten heeft en zeker geen boeman is. Natuurlijk kunnen we door zo’n iemand een paar selectiespelers kwijtraken, maar de sfeer wordt op deze manier wel een heel stuk gezonder. Plus dat er nu jongens in het tweede spelen en nooit een kans in het eerste krijgen, maar dat niveau heel gemakkelijk aankunnen. Kwalitatief gaat de vereniging er dus echt niet op achteruit. Misschien dat er door de veranderde aanpak in het begin wat wrevel ontstaat, maar als de nieuwe trainer eerlijk zijn beslissingen neemt en wij hem steunen, is dat gezeur heel snel over. Waarom denken  jullie trouwens dat we de laatste jaren al die jeugdspelers kwijt zijn geraakt.’ ‘Ja, dat is nogal logisch. Als we hier wat talenten hebben, staat er direct een vereniging uit de regio op de stoep om ze op te halen.’
Dat zal in een aantal gevallen best zo zijn geweest. Ik weet echter ook zeker dat een aantal jongens zijn vertrokken naar bijvoorbeeld Luctor omdat ze hier toch geen kans kregen om in  het eerste te komen. Als we met die jongens gaan praten, ze alles uitleggen en een eerlijke kans in het eerste beloven, komen ze absoluut weer terug. Ik weet niet of ze er allemaal zo over denken, maar ik heb met drie van hen gepraat en die spelen dan volgend seizoen echt weer hier.’
‘Dat kunnen ze wel zeggen, maar je weet natuurlijk niet zeker of ze het ook echt doen.’
‘Klopt, maar hier heb je hun namen en telefoonnummers, zodat jullie eveneens met hen in gesprek kunnen. Ze leken mij echter heel serieus en het zou me daarom enorm van hen tegenvallen als ze hun belofte aan mij niet na zouden komen.’
Het blijft eerst even stil, maar dan blijkt Paul toch overstag te gaan.
‘Misschien heb je gelijk en is Lappink niet de ideale trainer voor ons. Gerritsma lijkt me echter het andere uiterste en dus in mijn ogen ook niet geschikt voor onze vereniging. Met Lovermans zou ik dan nog beter kunnen leven. Die is wel wat stug, maar niet arrogant en op zijn cv kan geen mens iets aan te merken hebben.’ ‘Dat ben ik wel met Paul eens.’ Edward moet een grijns onderdrukken, want Lovermans heeft ook zijn voorkeur. Als Paul voorstelt om hem voor een tweede gesprek uit te nodigen, stemt hij er daarom meteen mee in. Het gevolg is dat ze twee weken later met veel trots hun  nieuwe trainer kunnen presenteren en er in het nieuwe seizoen een nogal frisse wind door de vereniging waait. Dit is voor een aantal spelers, zoals al verwacht, wel even schrikken, maar het merendeel van de vereniging staat achter de nieuwe man en wordt zelfs steeds positiever over hem. Vooral omdat zowel de resultaten als de sfeer al snel veel beter zijn dan men de laatste jaren gewend is.